Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

KONTAKTY

MICILAND.CZ
Nerudova 12
602 00 Brno
tel: +420 777 636 019
info@miciland.cz

Jak přemýšlí kočky

Dovnitř mysli nejvíce nespolupracujícího předmětu výzkumu na světě.

"Udělali jsme jednu studii u koček, a to stačilo!" Tato slova fakticky ukončila moji snahu porozumět kočičí mysli. Již několik měsíců jsem pracoval na knize Citizen Canine: Our Evolving Relationship with Cats and Dogs (v překladu: Občan Pes: Náš vyvíjející se vztah s kočkami a psy), která zkoumá, jak domácí mazlíčci stírají hranici mezi zvířetem a člověkem, a já jsem se intenzivně připravoval na kapitolu o zvířecí inteligenci. Věděl jsem, že o psech toho bylo již napsáno hodně, a předpokládal jsem, že musí být alespoň několik studií i o kočkách. Ale po týdnech usilovného hledání někoho (kohokoliv) ve vědeckém světě, kdo studoval, jak kočky myslí, bylo závěrem toto prohlášení jednoho z nejlepších světových odborníků v oblasti poznáváni zvířat, maďarského vědce Ádáma Miklósi, který se mi smál do telefonu.

Žijeme ve zlatém věku psího poznání. Téměř tucet laboratoří po celém světě studuje psí mysl a v posledním desetiletí vědci publikovali stovky článků na toto téma. Vědci prokázali, že Alík se může naučit stovky slov, může být schopen abstraktního myšlení a má elementární schopnost intuice toho, co si myslí jiní, tzv. teorii myšlení, o kterém jsme se domnívali, že je výhradně lidské. Miklósi sám napsal celou učebnici o psí mysli, a to je "kočičí člověk".

Věděl jsem, že jsem byl v průšvihu ještě předtím, než jsem hovořil s Miklósim po telefonu. Po snaze zkontaktovat se s téměř každým odborníkem na poznávání zvířat, kterého jsem jen mohl najít (lidi, kteří studovali myšlení psů, slonů, šimpanzů a jiných tvorů), jsem dostal jméno jednoho člověka, který snad, skutečně pouze snad, udělal studii o kočkách. Jeho jméno bylo Christian Agrillo a byl to komparativní psycholog na univerzitě v Padově v Itálii. Když jsem se podíval na jeho webové stránky, myslel jsem, že mám špatného chlapa. Mnoho jeho prací bylo o rybách. Ale když jsem s ním mluvil, tak mi potvrdil, že skutečně dělal studii o kočkovitých šelmách. Pak se zasmál. "Mohu vás ujistit, že je jednodušší pracovat s rybami než s kočkami," řekl. "Je to neuvěřitelné."

Agrillo studuje něco jako numerické schopnosti. To je v podstatě schopnost rozlišit malé množství od většího. Test, který jeho laboratoř používá, je poměrně jednoduchý. Výzkumníci umístí tři černé tečky nad žádoucím objektem (jako talíř s jídlem, nebo dveřmi, který vedou k přátelům) a dvě tečky nad nežádoucí objekt (jako prázdný talíř nebo dveře, která nevedou k ničemu zajímavému). Agrillo a jeho kolegové pak zjišťují (samozřejmě na více pokusech), zda mohou zvířata rozlišovat tato množství. Kromě ryb, jeho tým pracoval i s opicemi nebo ptáky - z nichž všechni byli poměrně kooperativní. Ale když se pokusil o experiment s kočkami, prakticky to vzdal.

Aby snížil počet proměnných, Agrillův tým vždy provádí studie ve své laboratoři. Ale když majitelé přinesli sebou své kočky, většina z nich se vyděsilo. Dokonce i ty, které při testu projevily alespoň trochu malý zájem. Nakonec Agrillo skončil s pouhými čtyřmi kočkami, a dokonce i pro ně bylo utrpením s ním pracovat. "Velmi často se neúčastnily experimentu, nebo šly špatným směrem," řekl mi. "Bylo to opravdu těžké získat každý den nějaké použitelné výsledky." Přesto se mu podařilo nějaké výsledky přeci jen získat. Na rozdíl od ryb, které jsou schopny rozlišit tři tečky od dvou, kočky věnovaly větší pozornost velikosti teček, než jejich počtu. To dává smysl, když si uvědomíte, že ve volné přírodě kočky (na rozdíl od ryb) žijí osamělé životy, a že když loví kořist, více se zajímají o její velikosti než počet. Počítání pro ně prostě není důležité.

 

Zdroj: David Grimm http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2014/04/cat_intelligence_and_cognition_are_cats_smarter_than_dogs.html